IB-Forum
Sterowanie do podwójnego GWC - Wersja do druku

+- IB-Forum (http://www.ib-forum.net)
+-- Dział: Produkty (http://www.ib-forum.net/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Automatyka siłowa i termostatyczna (http://www.ib-forum.net/forumdisplay.php?fid=7)
+---- Dział: Inne i propozycje nowych produktów (http://www.ib-forum.net/forumdisplay.php?fid=39)
+---- Wątek: Sterowanie do podwójnego GWC (/showthread.php?tid=139)

Strony: 1 2

Sterowanie do podwójnego GWC - irbis - 2010-10-19

Witam. Mam taką sytuację, że GWC jest dwuczłonowe. Kiedy pierwszy człon pracuje drugi się regeneruje. Czy macie Państwo w ofercie sterownik który pozwalałby poza wyborem GWC/czerpnia zewnętrzna także sterować członami GWC - tak aby otwieranie dotyczyło właściwej przepustnicy? Czy też konieczne jest zwykłe sterowanie czasowe dwoma niezależnymi przepustnicami i trzecia przepustnica na wlocie z GWC wybierana sterownikiem oraz czwarta na czerpni zewnętrznej? Pozdrawiam

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - d.baczek - 2010-10-20

Regenerowanie dwóch członów GWC chyba najlepiej będzie rozwiązać czasowo, gdyż nie posiadamy w ofercie sterownika, który miałby taką funkcję. Koszt programatora czasowego jest rzędu 20-30 zł na serwisach aukcyjnych i powinien całkowicie wystarczyć. Natomiast wyborem pomiędzy czerpnią zewnętrzną a GWC może sterować nasz regulator IB-Tron 1000GWC. Całość należałoby uzupełnić o kilka przekaźników. Myślę również, że wystarczyłyby 3 przepustnice - po jednej na każdy człon GWC i jedna na czerpnię zewnętrzną. Mogę przygotować odpowiedni schemat elektryczny jeżeli jest Pan zainteresowany.

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - irbis - 2010-10-20

W takim razie będę potrzebował 2 przepustnice do GWC średnica 250 oraz jedną do czerpni zewnętrznej o średnicy 200. Do tego IB-Tron 1000 GWC i jeśli Państwo dysponujecie pozostałe detale wraz ze schematem. Proszę o przygotowanie schematu i potwierdzenia, że macie na stanie wyspecyfikowane elementy (w sklepie 250 brak?!). Pozdrawiam

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - d.baczek - 2010-10-27

Poniżej przedstawiam schemat układu:

[Obrazek: 1000GWC_example2a.png]

Schemat elektryczny:

[Obrazek: 1000GWC_example2b.png]

Sterownik IB-Tron 1000GWC wybiera czerpnię zewnętrzną albo GWC jako źródło świeżego powietrza. Dodatkowy wyłącznik czasowy przełącza przepływ powietrza przez pierwszy lub drugi GWC co nastawiony okres czasowy, umożliwiając regenerację złoża.

Gdy sterownik wybiera czerpnię zewnętrzną jako źródło świeżego powietrza, oba kanały GWC są zamknięte (niezależnie od stanu wyłącznika czasowego)

Gdy sterownik wybiera GWC jako źródło świeżego powietrza, kanał czerpni zewnętrznej jest zamknięty, a otwarty jest kanał tego GWC, którego "kolej" jest w danym momencie (decyduje o tym wyłącznik czasowy).

Jako wyłącznik czasowy najlepiej wykorzystać najprostszy wyłącznik "wtyczkowy", na przykład taki:
[Obrazek: time_switch.jpg]

Jeżeli chodzi o dostępność produktów to staramy się utrzymywać na stronie naszego sklepu aktualny stan magazynowy, jednak najbardziej aktualne informacje można zawsze uzyskać dzwoniąc po numer działu sprzedaży firmy Insbud.

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - irbis - 2010-11-18

W związku z brakiem przepustnic fi250 rozważam opcję zastosowania trzech wentylatorów - zamiast przepustnic. Myślę, że można by to rozwiązać z użyciem przepustnic zwrotnych umieszczonych za wentylatorami. jaka jest możliwość sterowania takim układem zakładając, że poza włączeniem wybranego wentylatora muszę także sterować jego obrotami???

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - d.baczek - 2010-11-23

Można zastosować wentylatory z przepustnicami zwrotnymi zamiast przepustnic elektromechanicznych. Pozostaje jedynie kwestia sterowania obrotami wentylatora. Sterownik IB-Tron 1000GWC nie jest w stanie zmieniać obrotów wentylatora, działa jedynie na zasadzie załącz/wyłącz. Czy obroty mają być zmieniane automatycznie w zależności od temperatury? A może chodzi o regulację ręczną lub czasową? Jakie wentylatory chciałby Pan zastosować: wieloodczepowe do regulacji prędkości przez przełączanie odczepów, a może standardowe "dwuprzewodowe"? Posiadamy sterownik do regulacji odczepowej - IB-Tron 3100FAN-230V. Jest on sterownikiem czasowym, umożliwia też sterowanie ręczne. Więcej informacji znaleźć można na stronie produktu w naszym sklepie:
http://www.insbud.org/pl/produkt-1327861939872401152/IB-Tron-3100FAN-BL-230V---Programowalny-sterownik,-regulator-wydajnosci-wentylacji-%28rekuperacji%29,-z-podswietleniem,-3-biegowy,-zasilanie-230V-AC.html

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - irbis - 2010-11-23

Chciałem zastosować zwykłe wentylatory Dospel-plastic (będą umieszczone w studzience rewizyjnej na zewnątrz, stąd wydaje mi się że będą miały większą trwałość od metalowych z uwagi na mniejsze narażenie na korozję!?). Do sterowania obrotami wentylatorów chciałem zastosować jeden regulator Vente RS-1-300. Nie wiem tylko w jaki sposób podłączyć razem wasz sterownik IB-Tron 1000GWC , trzy wentylatory i regulator, tak aby jednym regulatorem sterować obrotami wybranego przez sterownik wentylatora. Instalację GWC/wentylacja mam nieco przewymiarowaną, tak abym mógł zwiększyć wydajność w razie potrzeby (np. najazd gości ;-). Poza tym jedna trzecia pomieszczeń obsługiwana przez ten system będzie używana okazjonalnie i chciałbym mieć możliwość dostosować wydajność wentylatorów do aktualnego zapotrzebowania. Wyłaczenie pomieszczeń nieużywanych rozwiążę jedną ręczną przepustnicą, ale muszę też zmniejszyć wydajność wentylatorów...

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - d.baczek - 2010-11-23

Rozumiem, że logika działania ma być taka jak w pierwszym przedstawionym schemacie (sterownik IB-Tron 1000GWC plus programator czasowy), tylko zastępujemy przepustnice wentylatorami? Jakiej mocy wentylatory chciałby Pan zastosować? Co z wentylatorem wyrzucającym zużyte powietrze na zewnątrz? Będzie tego samego typu co wentylatory czerpiące świeże powietrze? Czy jest on wbudowany i sterowany z rekuperatora?

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - irbis - 2010-11-23

Dokładnie tak: 3 wentylatory zamiast przepustnic: do GWC 2 x 250mm, 210 W, wydajność 1400 m3/h, obroty 2600 obr/min, pobór prądu 0,93 A, napięcie znamionowe 230 V, klasa zabezpieczenia IP 44 oraz do czerpni zewnętrznej 1 x 200 mm, moc 107 W, wydajność 780 m3/h, obroty 2660 obr/min, pobór prądu 0,47 A, napięcie znamionowe 230 V, klasa zabezpieczenia IP X4. Wentylator wyrzutowy - myślę, że będzie współdziałał z pompą ciepła powietrze/woda zlokalizowaną w piwnicy, do której kanałami sprowadzane będzie brudne, ciepłe powietrze. Teraz chodzi mi wyłącznie o sterowanie zasilania w powietrze zewnętrzne

RE: Sterowanie do podwójnego GWC - d.baczek - 2010-11-25

Wentylatory będą odpowiednie do zastosowanego regulatora prędkości. Sterowanie można zrealizować jak na poniższym rysunku:

[Obrazek: 1000GWC_example3a.png]

[Obrazek: 1000GWC_example3b.png]

W1 i W2 to wspomniane wentylatory GWC 250mm, 210 W, wydajność 1400 m3/h, obroty 2600 obr/min, pobór prądu 0,93 A, napięcie znamionowe 230 V, klasa zabezpieczenia IP 44.
W3 to wspomniany wentylator czerpni zewnętrznej 200 mm, moc 107 W, wydajność 780 m3/h, obroty 2660 obr/min, pobór prądu 0,47 A, napięcie znamionowe 230 V, klasa zabezpieczenia IP X4.
Zgodnie z ustaleniami, częścią wyrzutową powietrza na razie się nie zajmujemy.