• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobór sterownika
Witam, jestem zainteresowana kupnem sterownika i mam pytanie co do jego wykorzystania. Chcę użyć go w następującej instalacji. Bojler biwalentny - jedna wężownica zasilana z kolektora słonecznego (pompa 1), druga wężownica zasilana z pieca (pompa 2). Chcę użyć tego sterownika w okresie letnim i zimowym do regulacji temperatury w bojlerze. Latem pompa P2 ma służyć do zabezpieczenia kolektora i zbiornika przed przegrzaniem (ciepło oddane zostanie do pieca), zimą pompa P2 ma podgrzewać wodę z pieca, pompa P1 chronić tylko kolektor przed zamarznięciem. Proszę o propozycję wykorzystania i ewentualną konfigurację. Pozdrawiam.
Pod użytkownikiem [b]e-mail_contact[/b] znajdują się wybrane wypowiedzi/pytania kierowane do naszej firmy drogą e-mailową. Nie jest to prawdziwy użytkownik forum.
  Odpowiedz
Witam,
Mam następujące pytania:
1. Jakiego rodzaju ma Pani solary (płaskie czy rurowe).
2. Jaki jest zład instalacji solarnej i pojemność naczynia przeponowego na niej.
3. Czym ma Pani wypełnioną instalację solarną (woda czy glikol)
Powyższe informacje potrzebne są do najefektywniejszego wykorzystania sterownika.
Jeżeli chodzi o ochronę przed zamarznięciem to sterownik ma wbudowaną taką opcję, problem jest przy zabezpieczeniu instalacji przed przegrzaniem w ten sposób jak Pani sobie tego życzy więc prosił bym o informacje na powyższe pytania.
Oczywiście da się to rozwiązać bez niczego ale najlepiej dobrać odpowiednio do możliwości.
Pozdrawiam,
  Odpowiedz
Solar jest próżniowy 30 rur, zbiornik 300l, naczynie 18l, nie wiem tylko co to jest zgład? W instalacji jest glikol (do -30stC). Ilość płynu w instalacji około 28l.
Pod użytkownikiem [b]e-mail_contact[/b] znajdują się wybrane wypowiedzi/pytania kierowane do naszej firmy drogą e-mailową. Nie jest to prawdziwy użytkownik forum.
  Odpowiedz
Witam,
Zgład jest to pojemność instalacji.
Reasumując instalację można wykonać następująco:
czujka T1 - zamontowana w panelu słonecznym
pompa P0 - pompka solarna
czujka T2 - zamontowana na dole zbiornika
czujka T3 - zamontowana u góry bufora
czujka T5 - zamontowana na piecu na powrocie z instalacji
czujka T6 - zamontowana na piecu na zasilaniu instalacji
Tak jak pisałem sterownik ma funkcję przeciwko zamarzaniu, gdy temperatura spadnie poniżej zadanej solary zostają załączone.
Posiada również funkcje przeciwko zagotowaniu medium w instalacji, w tym wypadku sprawdza temperatury na poszczególnych elementach i przekierowuje ciepło na możliwy element.
W Pani przypadku nie potrzeba robić dodatkowo nic, przy zabezpieczeniu instalacji przed zagotowaniem, gdyż zgład i dopasowany do niego zabezpieczenie są wystarczające. W momencie osiągnięcia 140 st C przez solary ciepło zostanie przekierowane na zbiornik aż do momentu osiągniecie 85 st C, w dalszej kolejności o ile nie będzie poboru ciepła nastąpi odebranie ciśnienia przez (powstałego przez nagrzany glikol) zbiornik w zbiorczy, a gdy nie nastąpi dalej odbiór nastąpi wyrzut nadmiaru z instalacji poprzez zawór bezpieczeństwa.
Ewentualnie można zastosować przekaźnik na wyjściu R1 i P3 i podłączenie pod pompkę odpowiedzialna za piec, w momencie gdy bojler się zagrzeje do ustawionej temperatury nastąpi załączenie pompki od pieca i odciąganie ciepła.
W razie dalszych pytań proszę o maila.

Pozdrawiam,
  Odpowiedz
Witam, mam jeszcze kilka pytań, do czego będą w takim układzie służyć czujniki na zasilaniu i powrocie instalacji ogrzewania bojlera z pieca (wspomniane przez pana T5 i T6)? Oczywiście wyjście R1 wykorzystam do zrzutu ciepła z bojlera do pieca. Czy ten opis na stronie wyczerpuje możliwości sterownika czy w instrukcji będzie bardziej precyzyjny?Sterownik zamówię po weekendzie majowym, dziękuję za informacje, nie omieszkam wspomnieć o fachowej pomocy w komentarzu, pozdrawiam.
  Odpowiedz
Witam,
Czujniki za zasilaniu i powrocie są potrzebne, gdyż sterownik będzie traktował piec jak dodatkowy zbiornik buforowy, to znaczy będzie przepompowywał ciepło do bojlera gdy będzie tam wyższa temperatura (czujnik T6) i przekierowywał ciepło niewykorzystane z solarów (czujnik T5)
Pozdrawiam,
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości