• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobór sterownika
#1
Witam, jestem zainteresowana kupnem sterownika i mam pytanie co do jego wykorzystania. Chcę użyć go w następującej instalacji. Bojler biwalentny - jedna wężownica zasilana z kolektora słonecznego (pompa 1), druga wężownica zasilana z pieca (pompa 2). Chcę użyć tego sterownika w okresie letnim i zimowym do regulacji temperatury w bojlerze. Latem pompa P2 ma służyć do zabezpieczenia kolektora i zbiornika przed przegrzaniem (ciepło oddane zostanie do pieca), zimą pompa P2 ma podgrzewać wodę z pieca, pompa P1 chronić tylko kolektor przed zamarznięciem. Proszę o propozycję wykorzystania i ewentualną konfigurację. Pozdrawiam.
Pod użytkownikiem [b]e-mail_contact[/b] znajdują się wybrane wypowiedzi/pytania kierowane do naszej firmy drogą e-mailową. Nie jest to prawdziwy użytkownik forum.
  Odpowiedz
#2
Witam,
Mam następujące pytania:
1. Jakiego rodzaju ma Pani solary (płaskie czy rurowe).
2. Jaki jest zład instalacji solarnej i pojemność naczynia przeponowego na niej.
3. Czym ma Pani wypełnioną instalację solarną (woda czy glikol)
Powyższe informacje potrzebne są do najefektywniejszego wykorzystania sterownika.
Jeżeli chodzi o ochronę przed zamarznięciem to sterownik ma wbudowaną taką opcję, problem jest przy zabezpieczeniu instalacji przed przegrzaniem w ten sposób jak Pani sobie tego życzy więc prosił bym o informacje na powyższe pytania.
Oczywiście da się to rozwiązać bez niczego ale najlepiej dobrać odpowiednio do możliwości.
Pozdrawiam,
  Odpowiedz
#3
Solar jest próżniowy 30 rur, zbiornik 300l, naczynie 18l, nie wiem tylko co to jest zgład? W instalacji jest glikol (do -30stC). Ilość płynu w instalacji około 28l.
Pod użytkownikiem [b]e-mail_contact[/b] znajdują się wybrane wypowiedzi/pytania kierowane do naszej firmy drogą e-mailową. Nie jest to prawdziwy użytkownik forum.
  Odpowiedz
#4
Witam,
Zgład jest to pojemność instalacji.
Reasumując instalację można wykonać następująco:
czujka T1 - zamontowana w panelu słonecznym
pompa P0 - pompka solarna
czujka T2 - zamontowana na dole zbiornika
czujka T3 - zamontowana u góry bufora
czujka T5 - zamontowana na piecu na powrocie z instalacji
czujka T6 - zamontowana na piecu na zasilaniu instalacji
Tak jak pisałem sterownik ma funkcję przeciwko zamarzaniu, gdy temperatura spadnie poniżej zadanej solary zostają załączone.
Posiada również funkcje przeciwko zagotowaniu medium w instalacji, w tym wypadku sprawdza temperatury na poszczególnych elementach i przekierowuje ciepło na możliwy element.
W Pani przypadku nie potrzeba robić dodatkowo nic, przy zabezpieczeniu instalacji przed zagotowaniem, gdyż zgład i dopasowany do niego zabezpieczenie są wystarczające. W momencie osiągnięcia 140 st C przez solary ciepło zostanie przekierowane na zbiornik aż do momentu osiągniecie 85 st C, w dalszej kolejności o ile nie będzie poboru ciepła nastąpi odebranie ciśnienia przez (powstałego przez nagrzany glikol) zbiornik w zbiorczy, a gdy nie nastąpi dalej odbiór nastąpi wyrzut nadmiaru z instalacji poprzez zawór bezpieczeństwa.
Ewentualnie można zastosować przekaźnik na wyjściu R1 i P3 i podłączenie pod pompkę odpowiedzialna za piec, w momencie gdy bojler się zagrzeje do ustawionej temperatury nastąpi załączenie pompki od pieca i odciąganie ciepła.
W razie dalszych pytań proszę o maila.

Pozdrawiam,
  Odpowiedz
#5
Witam, mam jeszcze kilka pytań, do czego będą w takim układzie służyć czujniki na zasilaniu i powrocie instalacji ogrzewania bojlera z pieca (wspomniane przez pana T5 i T6)? Oczywiście wyjście R1 wykorzystam do zrzutu ciepła z bojlera do pieca. Czy ten opis na stronie wyczerpuje możliwości sterownika czy w instrukcji będzie bardziej precyzyjny?Sterownik zamówię po weekendzie majowym, dziękuję za informacje, nie omieszkam wspomnieć o fachowej pomocy w komentarzu, pozdrawiam.
Pod użytkownikiem [b]e-mail_contact[/b] znajdują się wybrane wypowiedzi/pytania kierowane do naszej firmy drogą e-mailową. Nie jest to prawdziwy użytkownik forum.
  Odpowiedz
#6
Witam,
Czujniki za zasilaniu i powrocie są potrzebne, gdyż sterownik będzie traktował piec jak dodatkowy zbiornik buforowy, to znaczy będzie przepompowywał ciepło do bojlera gdy będzie tam wyższa temperatura (czujnik T6) i przekierowywał ciepło niewykorzystane z solarów (czujnik T5)
Pozdrawiam,
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości