• 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany w oprogramowaniu sterownika.
Witam.
Czy jest możliwość wprowadzenia zmian w oprogramowaniu sterownika?
Chodzi o sytuację kiedy temperatura w pomieszczeniach zostaje osiągnięta i sterownik wyłączy nam pompę od CO.
Chciałbym uniknąć takiej sytuacji - mam doświadczenie przy zastosowaniu zwykłego programowanego termostatu pokojowego który po zadziałaniu też powodował wyłączenie pompy CO. Powodowało to wystudzenie grzejników/całego zładu i po ponownym uruchomieniu kocioł (paliwo stałe) musiał od początku nagrzewać cały zład.
Myślę że optymalnym rozwiązaniem było by (po osiągnięciu temp. w pomieszczeniach) jedynie obniżenie temperatury obiegu CO przy stele pracującej pompie. Np możliwość obniżenia od temperatury która jest obecnie zadana/wyliczona przez krzywą grzewczą o powiedzmy 1-10*C ( z możliwością wyboru).
Takie rozwiązanie ma "konkurencja" w np. sterowniku Unicontrol mix07.

Obecnie jestem w fazie poszukiwania dobrego sterownika pogodowego i nie ukrywam że Wasz sterownik zmodyfikowany o tą funkcję byłby pozycją godną uwagi.

Pozdrawiam
  Odpowiedz
Na pewno po Nowym Roku będziemy rozwijać dalej sterownik pogodowy. Na razie sterownik jest w sprzedaży od niecałych dwóch miesięcy i jesteśmy na etapie zbierania uwag i opinii od naszych klientów. Już wiemy, że co najmniej kilka opcji zostanie dodanych do sprzedawanego obecnie sterownika "W1", a ponadto w planach mamy również bardziej rozbudowane wersje "W2" i "W3". Myślę, że przedstawiony pomysł ma bardzo duże szanse na realizację.
  Odpowiedz
A co w wersjach W2 i W3 będzie dodane.

Moje propozycje:

Możliwość monitorowania i dbania o temperaturę powrotu sterując zaworem 4D z ustawieniem priorytetu na temp. powrotu.

Dodanie sterowania dodatkową pompą cwu ładującą bojler.
(czujnik na bojlerze+wyjście na pompę)

Dodanie sterowania pompą cyrkulacji cwu.

Odpowiedz
Jeżeli chodzi o sterowniki 3100W2 i 3100W3 to po wstępnych ustaleniach mają one mieć następujące funkcje:

IB-Tron 3100W2 - sterownik CO o funkcjonalności takiej, jak IB-Tron 3100W1, rozszerzony o obsługę zasobnika CWU, z funkcją dogrzewania zasobnika CWU. Sterownik będzie wykorzystywał wszystkie możliwe wyjścia, aby zapewnić obsługę niezbędnych urządzeń:
- załączanie pompy obiegowej CO, wyjście przekaźnikowe (funkcja obecna w 3100W1)
- sterowanie zaworem mieszającym CO, dwa wyjścia triakowe (funkcja obecna w 3100W1)
- uruchamianie źródła ciepła (kocioł gazowy, pompa ciepła etc.), wyjście przekaźnikowe (nowa funkcja)
- sterowanie zaworem trójdrogowym, przełączającym między CWU a CO, wyjście przekaźnikowe (nowa funkcja)
- uruchamianie grzałki zasobnika CWU, wyjście przekaźnikowe (nowa funkcja)
Ponieważ brakuje wyjścia do podłączenia cyrkulacji CWU, a nie zawsze wykorzystywana jest grzałka elektryczna zasobnika CWU, dla jednego z wyjść przekaźnikowych będzie możliwość wyboru, czy ma ono załączać grzałkę elektryczną czy cyrkulację CWU, w zależności od tego, które rozwiązanie klient posiada (niestety nie będzie możliwości sterowania grzałką i pompką cyrkulacyjną jednocześnie).

IB-Tron 3100W3 - sterownik CO o funkcjonalności takiej, jak IB-Tron 3100W1, rozszerzony o obsługę zasobnika CWU i zbiornika buforowego CO, z funkcją przepompowywania ciepła z bufora CO do zasobnika CWU. Wyjścia sterownika będą wykorzystane w następujący sposób:
- załączanie pompy obiegowej CO, wyjście przekaźnikowe (funkcja obecna w 3100W1)
- sterowanie zaworem mieszającym CO, dwa wyjścia triakowe (funkcja obecna w 3100W1)
- uruchamianie źródła ciepła (kocioł gazowy, pompa ciepła etc.), wyjście przekaźnikowe (nowa funkcja)
- sterowanie zaworem trójdrogowym, przełączającym między CWU a CO, wyjście przekaźnikowe (nowa funkcja)
- uruchamianie pompy przeładowującej ciepło z bufora CO do zasobnika CWU, wyjście przekaźnikowe (nowa funkcja)
Przepompowywanie ciepła jest szczególnie cenną funkcją dla klientów, posiadających pompę ciepła (lub inne elektryczne źródło ciepła) i tańszą taryfę nocną na energię elektryczną. Sterownik może w nocy naładować oba zbiorniki, a w dzień, gdy zostanie zużyta ciepła woda użytkowa, sterownik przepompuje ciepło z bufora CO do zasobnika CWU, zamiast uruchamiać elektryczne źródło ciepła w droższej, dziennej taryfie. Można tym samym zmagazynować więcej "tańszej" energii.
  Odpowiedz
Proszę o informację kiedy będzie dostępny nowy sterownik IB-Tron 3100W2.
Czy piec gazowego można będzie można podłączyć bezpośrednio ze sterownika/ jakie obciązenie max.
  Odpowiedz
Sterownik IB-Tron 3100W2 na pewno powstanie. Niestety mamy bardzo dużo pracy, głównie nad IB-Systemem, dlatego "mniejsze" projekty poszły trochę w odstawkę. Model W2 i W3 będziemy chcieli umieścić w naszej ofercie przed sezonem grzewczym 2011.

Co do dokładnej funkcjonalności jeszcze nie mogę się wypowiedzieć, dokumentacja projektowa nie jest jeszcze skończona.
  Odpowiedz
(2011-05-19, 18:29)m.grzebinoga napisał(a): Sterownik IB-Tron 3100W2 na pewno powstanie. Niestety mamy bardzo dużo pracy, głównie nad IB-Systemem, dlatego "mniejsze" projekty poszły trochę w odstawkę. Model W2 i W3 będziemy chcieli umieścić w naszej ofercie przed sezonem grzewczym 2011.

Co do dokładnej funkcjonalności jeszcze nie mogę się wypowiedzieć, dokumentacja projektowa nie jest jeszcze skończona.
Jak dla mnie to jest i tak dobra data. Obecnie przygotowuje instalacje.
Sterowanie planuje zakupić w przyszłym roku.

Czy w sterowniku 3100W2 piec gazowy będzie można bezpośrednio z modułu wykonawczego? Jakim max obciążeniem można zasilić z przekaźnika sterownika 3100W2
  Odpowiedz
Generalnie nie powinno się podłączać zasilania pieca pod sterownik (odłączenie zasilania pieca). Piec powinien mieć bezpotencjałowe wejście cyfrowe (tzw. zworkę), która umożliwia jego sterowanie przez zewnętrzny sterownik. Starsze piece mogą mieć elektrozawór na dojściu gazu do palnika głównego (stare piece z tzw świeczką), najczęściej jest on sterowany napięciem 12VDC, wtedy może okazać się niezbędny dodatkowy przekaźnik. Czasami steruje się układ jeszcze inaczej: steruje się pompą obiegową a piec ma własny termostat mierzący temperaturę zasilani albo powrotu. Wszystko zależy od posiadanego kotła.

Naprawdę ciężko mi wypowiedzieć się na temat obciążalności bo po prostu projekt nie jest jeszcze ostatecznie sfinalizowany (jest otwarty).
  Odpowiedz
Sterownik IB-Tron 3100W1 jest rakietą w porównaniu do posiadanego przezemnie IB-Tron_401 (zakup w 2007 roku).
Mój 401 steruje zaworem przy wykożystaniu przerywacza. Długość impulsu mieszacza 0,5 - 5s oraz długość przerwy mieszacza 5 - 40s. Doświadczalnie ustawiony jest na 0,5 i 40s. Potrzebny byłby jeszcze układ załanczający siłownik na 3 - 5s przy zmianie kierunku obrotu (dla likwidacji luzu). Inne wartości czasów powodują duże różnice między temperaturą zadaną a otrzymaną na zasilaniu zładu.
Dobór długości impulsu przełączającego zawór (1 sekunda to za długo) oraz przerwy między kolejnymi impulsami (10 sekun to za krótko) powinien być możliwy w większym zakresie.
Mam nadzieję, że przyszłe wersje jeszcze bardziej poszerzą zakres odbiorców.Heart
  Odpowiedz
Dziękujemy za miłe słowa, staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów.

IB-Tron 3100W1 rzeczywiście jest produktem o 2 klasy wyższym niż wycofany już ze sprzedaży model IB-Tron 401
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości