• 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
IB-Sol xx-58 - Kolektor słoneczny próżniowy
#1
Witam,

Mam dwie wątpliwości dotyczące oferowanych kolektorów próżniowych:

1. W jaki sposób jest odbierane ciepło z rur próżniowych? Czy zastosowano U-rurkę, czy może inne rozwiązanie?

2. Gdzie znajdę potwierdzenie certyfikatu Solar Keymark dla tego produktu? Nie udało mi się tego zlokalizować w bazie certyfikatów.

Pozdrawiam
  Odpowiedz
#2
Jest to kolektor typu heat-pipe (rurka ciepła). Dokładny opis zasady działania jest w instrukcji obsługi:

http://download.insbud.net/pl/manuals/pl..._xx-58.pdf

Przytoczę opis jeszcze raz tutaj:

Podstawowymi elementami kolektorów próżniowych IB-Sol są dwuścienne rury próżniowe, w których umieszczone są tzw. „heat pipe” – rurka ciepła. Rury próżniowe są montowane równolegle na ramie montażowej i połączone z zespołem odbiorczym ciepła.

Każda rura solarna zbudowana jest z dwóch rurek wykonanych ze szkła borowo-krzemowego. Pomiędzy dwoma rurkami jest próżnia, która jest doskonałym izolatorem i zapobiega stratom cieplnym (termos).
Rurka ciepła jest montowana wewnątrz rury próżniowej łącznie z aluminiowym radiatorem, którego zadaniem jest zwiększenie odbioru ciepła od absorbera.

W przestrzeni wewnętrznej rurki ciepła znajduje się ciecz o temperaturze wrzenia 25 ºC. Powyżej tej temperatury ciecz zaczyna wrzeć, para unosi się do górnej końcówki „heat pipe”, gdzie poprzez oddanie ciepła przepływającemu glikolowi ulega skropleniu i spływa na dół - Proces ten przebiega cyklicznie.

[Obrazek: ib-sol_dn58_01_pl.png]

Jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie kolektory typu U, jak równie z dowolna ilością rur (dowolne moduły). W standardzie mamy 12, 22 i 30 rurowe kolektory.

Preferujemy kolektory typu heat-pipe nad kolektorami typu U. Poniżej przedstawiam, krótkie zestawienie zalet i wad obu rozwiązań:

Przewaga kolektorów typu U nad kolektorami typu heat-pipe:
 • brak dodatkowego wymiennika w belce zbiorczej, co powoduje jego większą sprawność

Przewaga kolektorów typu heat-pipe nad kolektorami typu U:
 • łatwość transportu i składowania: kolektor jest w częściach, w 2 do 4 stosunkowo małych paczkach (w zależności od rozmiaru). Kolektory typu U przewożone i składowane są w całości (jako konstrukcja), rury pakowane są osobno
 • łatwość montażu: kolektor składany jest na miejscu montażu (nawet na dachu), nie potrzeba dodatkowego sprzętu, brygada dwuosobowa montuje samodzielnie kolektor. Kolektory typu U, są cięższe, w przypadku kolektorów więcej niż 20 rurowych, najczęściej trzeba używać dodatkowego sprzętu (np. zwyżki)
 • mechaniczne uszkodzenie rurki U powoduje uszkodzenie kolektora i układu (rozszczelnienie). Kolektor można naprawić ale nie jest to łatwe. W przypadku kolektorów heat-pipe uszkodzenie rury (razem z heat-pipe) nie powoduje uszkodzenia kolektora. Kolektor cały czas pracuje ze sprawnością mniejszą o jedną uszkodzoną rurę. Rurę można wymienić bez zatrzymywania układu (układ cały czas jest szczelny nawet jak wyciągnie się rurę).
 • dekompresja rury próżniowej (szkła) w przypadku kolektorów typu U powoduje, że kolektor oddaje ciepło do otoczenia przez ciepły powrót - działa jak kolektor płaski. Rury w kolektory typu heat-pipe przekazują ciepło zawsze tylko w jednym kierunku, czyli rozszczelniona rura próżniowa nigdy nie odbierze ciepła z układu (bardzo luźna analogia do mechanizmu pompy ciepła)
 • jeżeli zaistnieje konieczność wymiany rury szklanej, w przypadku kolektorów typu U, pod kolektorem trzeba mieć ok 1,6m wolnego miejsca (bo trzeba nasunąć rurę na U), w przypadku kolektorów na dachu płaskim lub wiszących nad "koszami" kolektor trzeba częściowo demontować aby wymienić rurę. W przypadku heat-pipe potrzeba jedynie ok. 10 cm luzu. Wymiana jest dużo prostsza.
 • kolektory typu U są problematyczne w odpowietrzaniu (U tworzy wielokrotne zasyfonowanie), heat-pipe nie mają w ogóle problemu z odpowietrzaniem.

Podsumowując w/w wady i zalety, zdecydowaliśmy się promować kolektory typu heat-pipe. Rurka U ma jedną zaletę nad rurką ciepła: większą wydajność z uwagi na brak dodatkowego wymiennika. Ponieważ wymienniki jest najbardziej newralgicznym punktem konstrukcji, przykładamy szczególną uwagę aby były one naprawdę dobrze wykonane (można je zobaczyć tutaj: http://www.ib-forum.net/showthread.php?t...=heat-pipe).

Robiliśmy praktyczne porównanie dwóch kolektorów 20 rurowych (jeden typu U drugi typu heat-pipe). Zgodnie z przewidywaniami kolektor typu U był lepszy z punktu widzenia uzysku energetycznego od kolektora typu heat-pipe. Sprawność ta była wyższa o ok. 6-10%

Wyciągnęliśmy wniosek, że lepiej dołożyć dwie dodatkowe rury czyli stworzyć kolektor 22 rurowy typu heat-pipe, zachować wszystkie zalety tej konstrukcji i osiągnąć ten sam efekt energetyczny niż stosować kolektory typu U.

Oczywiście klient ma wybór. Produkujemy również kolektory typu U na indywidualne zamówienie. Czas oczekiwania na taki kolektor jest wydłużony.

Co do certyfikacji: Posiadamy certyfikat typu OEM, co oznacza, że został on wykonany na producenta rur próżniowych. Nie produkujemy rur próżniowych (nie mamy huty szkła!). Rury są produkowane na nasze zamówienie jako jednolita partia, każda rura znaczona naszym znakiem firmowym naniesionym bezpośrednio na absorber, przejmujemy bezpośrednią gwarancję na te rury, które są oznaczone naszym znakiem firmowym.

Certyfikat został wydany na podstawie raportu wykonanego przez;

Fraunhofer-Institute for Solar Energy Systems ISE
Heidenhofstraße 2, D-79110 Freiburg
Tel.: +49-761-4588-5354; Fax.: +49-761-4588-9354
E-mail: korbinian.kramer@ise.fraunhofer.de
Internet: www.kollektortest.de

Nr raportu: KTB Nr. 2007-30-en

Ze względu na politykę CEN (jednostka certyfikująca) raporty sprawności nie są upubliczniane. Więc samo posiadanie certyfikatu oznacza, że kolektor został wyprodukowany zgodnie z normami europejskimi. Natomiast nie mówi to nic o sprawności kolektora, bo informacje te są zawarte w samym raporcie na podstawie, którego wystawia certyfikat (nie zwracając uwagi na wyniki tego raportu). Pełny raport podeślę Panu zaraz na maila.
  Odpowiedz
#3
Bardzo dziękuję za szczegółowy opis kolektorów oraz przesłany raport. Dzięki temu udało mi się odnaleźć ten produkt w bazie certyfikatów Solar Keymark, która wg mojej wiedzy upublicznia podstawowe informacje dotyczące wszystkich zatwierdzonych przez siebie produktów. Wcześniej miałem z tym problem, bo nie spodziewałem się, że to jest chińska produkcja.
Znalazłem tam również bardziej aktualny wyciąg specyfikacji datowany na 4/27/2009. Zastanawia mnie dlaczego wg tam zawartych informacji np. temperatura stagnacji wynosi 198 ºC, a nie 250 ºC jak jest podane na stronie internetowej z informacjami o produkcie.

Baza certyfikatów Solar Keymark jest pod adresem:
http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qCol...Table.aspx
  Odpowiedz
#4
Na stronie internetowej podajemy temperaturę stagnacji pojedynczej rury z heatpipe. I dodatkowo jest to temperatura stagnacji już na nowym absorberze ALN/AlN-SS/CU a testy były robione dla AL/N/AL.

Temperatura stagnacji kolektora jest niższa niż pojedynczej rury. W naszym raporcie temperatura stagnacji na str. 6 ma wartość 203.7*C. Dokładny sposób obliczenia temp. stagnacji jest na str. 20. W podsumowaniu raportów, które Pan przytoczył jest wartość 198*C. Nie wiem skąd się wzięła ta różnica. Równocześnie informuję, że temperatura stagnacji nie ma wpływu na wydajność kolektora, tak naprawdę ta informacja ma znaczenie tylko ze względów bezpieczeństwa czyli oznacza, że w okolicach kolektora należy stosować materiały o odporności na temperaturę stagnacji (kształtki, zawory, izolacja itp).

Rury próżniowe są produkcji Chińskiej jak większość obecnych na rynku. Przez krótki okres czasu testowaliśmy rury koreańskie, jednak ich szkło było bardziej kruche niż te które teraz stosujemy (borowo-krzemowe).
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości