Jest to kolektor typu heat-pipe (rurka ciepła). Dokładny opis zasady działania jest w instrukcji obsługi:
http://download.insbud.net/pl/manuals/pl..._xx-58.pdf
Przytoczę opis jeszcze raz tutaj:
Podstawowymi elementami kolektorów próżniowych IB-Sol są dwuścienne rury próżniowe, w których umieszczone są tzw. „heat pipe” – rurka ciepła. Rury próżniowe są montowane równolegle na ramie montażowej i połączone z zespołem odbiorczym ciepła.
Każda rura solarna zbudowana jest z dwóch rurek wykonanych ze szkła borowo-krzemowego. Pomiędzy dwoma rurkami jest próżnia, która jest doskonałym izolatorem i zapobiega stratom cieplnym (termos).
Rurka ciepła jest montowana wewnątrz rury próżniowej łącznie z aluminiowym radiatorem, którego zadaniem jest zwiększenie odbioru ciepła od absorbera.
W przestrzeni wewnętrznej rurki ciepła znajduje się ciecz o temperaturze wrzenia 25 ºC. Powyżej tej temperatury ciecz zaczyna wrzeć, para unosi się do górnej końcówki „heat pipe”, gdzie poprzez oddanie ciepła przepływającemu glikolowi ulega skropleniu i spływa na dół - Proces ten przebiega cyklicznie.
Jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie kolektory typu U, jak równie z dowolna ilością rur (dowolne moduły). W standardzie mamy 12, 22 i 30 rurowe kolektory.
Preferujemy kolektory typu heat-pipe nad kolektorami typu U. Poniżej przedstawiam, krótkie zestawienie zalet i wad obu rozwiązań:
Przewaga kolektorów typu U nad kolektorami typu heat-pipe:
- brak dodatkowego wymiennika w belce zbiorczej, co powoduje jego większą sprawność
Przewaga kolektorów typu heat-pipe nad kolektorami typu U:
- łatwość transportu i składowania: kolektor jest w częściach, w 2 do 4 stosunkowo małych paczkach (w zależności od rozmiaru). Kolektory typu U przewożone i składowane są w całości (jako konstrukcja), rury pakowane są osobno
- łatwość montażu: kolektor składany jest na miejscu montażu (nawet na dachu), nie potrzeba dodatkowego sprzętu, brygada dwuosobowa montuje samodzielnie kolektor. Kolektory typu U, są cięższe, w przypadku kolektorów więcej niż 20 rurowych, najczęściej trzeba używać dodatkowego sprzętu (np. zwyżki)
- mechaniczne uszkodzenie rurki U powoduje uszkodzenie kolektora i układu (rozszczelnienie). Kolektor można naprawić ale nie jest to łatwe. W przypadku kolektorów heat-pipe uszkodzenie rury (razem z heat-pipe) nie powoduje uszkodzenia kolektora. Kolektor cały czas pracuje ze sprawnością mniejszą o jedną uszkodzoną rurę. Rurę można wymienić bez zatrzymywania układu (układ cały czas jest szczelny nawet jak wyciągnie się rurę).
- dekompresja rury próżniowej (szkła) w przypadku kolektorów typu U powoduje, że kolektor oddaje ciepło do otoczenia przez ciepły powrót - działa jak kolektor płaski. Rury w kolektory typu heat-pipe przekazują ciepło zawsze tylko w jednym kierunku, czyli rozszczelniona rura próżniowa nigdy nie odbierze ciepła z układu (bardzo luźna analogia do mechanizmu pompy ciepła)
- jeżeli zaistnieje konieczność wymiany rury szklanej, w przypadku kolektorów typu U, pod kolektorem trzeba mieć ok 1,6m wolnego miejsca (bo trzeba nasunąć rurę na U), w przypadku kolektorów na dachu płaskim lub wiszących nad "koszami" kolektor trzeba częściowo demontować aby wymienić rurę. W przypadku heat-pipe potrzeba jedynie ok. 10 cm luzu. Wymiana jest dużo prostsza.
- kolektory typu U są problematyczne w odpowietrzaniu (U tworzy wielokrotne zasyfonowanie), heat-pipe nie mają w ogóle problemu z odpowietrzaniem.
Podsumowując w/w wady i zalety, zdecydowaliśmy się promować kolektory typu heat-pipe. Rurka U ma jedną zaletę nad rurką ciepła: większą wydajność z uwagi na brak dodatkowego wymiennika. Ponieważ wymienniki jest najbardziej newralgicznym punktem konstrukcji, przykładamy szczególną uwagę aby były one naprawdę dobrze wykonane (można je zobaczyć tutaj:
http://www.ib-forum.net/showthread.php?t...=heat-pipe).
Robiliśmy praktyczne porównanie dwóch kolektorów 20 rurowych (jeden typu U drugi typu heat-pipe). Zgodnie z przewidywaniami kolektor typu U był lepszy z punktu widzenia uzysku energetycznego od kolektora typu heat-pipe. Sprawność ta była wyższa o ok. 6-10%
Wyciągnęliśmy wniosek, że lepiej dołożyć dwie dodatkowe rury czyli stworzyć kolektor 22 rurowy typu heat-pipe, zachować wszystkie zalety tej konstrukcji i osiągnąć ten sam efekt energetyczny niż stosować kolektory typu U.
Oczywiście klient ma wybór. Produkujemy również kolektory typu U na indywidualne zamówienie. Czas oczekiwania na taki kolektor jest wydłużony.
Co do certyfikacji: Posiadamy certyfikat typu OEM, co oznacza, że został on wykonany na producenta rur próżniowych. Nie produkujemy rur próżniowych (nie mamy huty szkła!). Rury są produkowane na nasze zamówienie jako jednolita partia, każda rura znaczona naszym znakiem firmowym naniesionym bezpośrednio na absorber, przejmujemy bezpośrednią gwarancję na te rury, które są oznaczone naszym znakiem firmowym.
Certyfikat został wydany na podstawie raportu wykonanego przez;
Fraunhofer-Institute for Solar Energy Systems ISE
Heidenhofstraße 2, D-79110 Freiburg
Tel.: +49-761-4588-5354; Fax.: +49-761-4588-9354
E-mail: korbinian.kramer@ise.fraunhofer.de
Internet:
www.kollektortest.de
Nr raportu: KTB Nr. 2007-30-en
Ze względu na politykę CEN (jednostka certyfikująca) raporty sprawności nie są upubliczniane. Więc samo posiadanie certyfikatu oznacza, że kolektor został wyprodukowany zgodnie z normami europejskimi. Natomiast nie mówi to nic o sprawności kolektora, bo informacje te są zawarte w samym raporcie na podstawie, którego wystawia certyfikat (nie zwracając uwagi na wyniki tego raportu). Pełny raport podeślę Panu zaraz na maila.