• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klasyczna instalacja solarna
#1
Badania zasobów helioenergetycznych na obszarze Polski były prowadzone w przeszłości przez Państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wnioski wynikające z zebranych wyników tych badań uzasadniają dostatecznie potrzebę rozwoju metod racjonalnego wykorzystania posiadanych zasobów helioenergetycznych. Badania pokazały, że z energii słonecznej można uzyskać nawet moc o wartości 1000kWh/m2 z odchyłkami +/- 10%.

W jaki sposób wykorzystać tą energię?

Najprostszym urządzeniem do jej praktycznego wykorzystania jest kolektor słoneczny.

Do czego wykorzystać energię z kolektora słonecznego?

Najbardziej popularnym wykorzystaniem energii słonecznej jest zastosowanie jej do dogrzewania c.w.u. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane instalacje solarne mogą pokrywać od 50 do 80% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną dla podgrzania ciepłej wody użytkowej! Energii w pełni darmowej! W okresach ciepłych, wody użytkowej zupełnie nie podgrzewamy z innych źródeł, kolektor świetnie sam sobie z tym radzi.

Mamy kilka możliwości wykorzystania energii z kolektorów do dogrzania c.w.u. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie zbiornika gorącej wody użytkowej dogrzewanego elektrycznie. Instalacje takie stosuje się w budynkach, w których nie ma możliwości dogrzewania CWU za pomocą pieca. Grzałka elektryczna znajdująca się wewnątrz zbiornika, w pełni współpracuje z automatyką systemu solarnego co skutkuje minimalnym zużyciem energii elektrycznej. W takim przypadku oszczędzamy na zakupie drogiego pieca grzewczego, jednakowoż trzeba wsiąść uwagę na ceny energii elektrycznej oraz okres zimowy, gdzie użytkuje się CO więc ciepłą wodę możemy mieć przy okazji. Omówione zostanie to w dalszej części.

Bardzo rzadko wykorzystujemy 100% możliwości kolektora słonecznego w dni upalne, dlatego coraz częściej instalacje solarną wykorzystuje się do ogrzewania wody w basenach kąpielowych lub jacuzzi. Mamy darmową ciepłą wodę.
Drugim sposobem jest wykorzystanie pieca grzewczego. Jeśli planujemy zamontowanie pieca, lub takowy posiadamy, niewątpliwie takie rozwiązanie będzie o wiele tańsze. Schemat takiej instalacji przedstawiono na rysunku.
[Obrazek: klasycz.png]

Opis działania

Powyższe rozwiązanie jest najbardziej optymalne ze względu na podłączenie pieca pod górną wężownicę, dzięki temu nienagrzewany całego zbiornika tylko jego górną część. Kolektor jest podłączony pod dolną wężownicę by maksymalnie wykorzystać ciepło z niego dostarczane. Nagrzewając cały zbiornik mamy zawsze dużą różnicę temperatur pomiędzy kolektorem a dołem zbiornika, skutkuje to dłuższym działaniem pompy i przekazaniem większej ilości ciepła. Trzeba pamiętać, iż przepływ musi być odpowiednio dobrany nie może być za duży gdyż kolektor nie zdąży nagrzać medium, za mały spowoduje słabe wykorzystanie ciepła w zbiorniku, przy optymalnym mamy zachowaną dużą różnicę pomiędzy zasilaniem a powrotem instalacji solarnej oraz efektywnie nagrzany zbiornik.

Energia z kolektorów może być również bardzo dobrym uzupełnieniem do centralnego ogrzewania. Niestety, bardzo rzadko nadaje się by instalacja solarna było podstawowym źródłem ogrzewania domu. Dzieje się to dlatego, gdyż w okresie kiedy wymagamy intensywnego grzania dostępność promieniowania słonecznego jest ograniczona. Oczywiście jest możliwość zastosowania kolektorów jako podstawowe źródło ogrzewania, jednak wiąże się to z zastosowaniem specjalnych wydajnych kolektorów słonecznych, wraz ze skomplikowaną i drogą automatyką śledzące ruch słońca (heliostatów). Inwestycja taka jest bardzo droga i zwraca się przez kilkanaście lat, ale jednak jest to możliwe. Inną sprawą jest, gdy instalacja solarna jest tylko źródłem wspomagającym podstawowe źródło ogrzewania, w takim przypadku sprawdza się ona idealnie.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości