• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podłączenie zasobnika CWU do instalacji CO
#1
Ciepła woda użytkowa, z której korzystamy na co dzień, może być przygotowywana na dwa sposoby:
  • zimna woda z sieci podgrzewana jest w sposób przepływowy, to znaczy gdy ktoś otworzy punkt poboru wody (na przykład odkręci kran), włączany jest specjalny podgrzewacz w którym przepływająca woda ulega podgrzaniu. Podgrzewaczem tym może być grzałka elektryczna, wymiennik kotła gazowego dwufunkcyjnego itp.
  • zimna woda podgrzewana jest w specjalnym zbiorniku - zasobniku CWU. Po podgrzaniu woda długo utrzymuje ciepło, gdyż zasobniki są dobrze izolowane termicznie. Po otwarciu punktu poboru wody, ciepła woda pobierana jest z górnej części zbiornika, a zimna napływa w jego dolne partie. Woda w zasobniku CWU może być podgrzewana elektrycznie za pomocą grzałki, lub za pomocą wężownicy. Wężownica jest specjalnie zwiniętą metalową rurą umieszczoną w zasobniku. Jeżeli przez wężownicę przepływa medium o temperaturze wyższej, niż temperatura wody w zasobniku, to ciepło jest oddawane przez metalowe ścianki rury. Woda w zasobniku i medium przepływające przez wężownicę nie mieszają się.
Instalacje z zasobnikami CWU są bardzo popularne, z uwagi na możliwości akumulacji ciepła. W zasobniku może być w ciągu dnia gromadzone ciepło na przykład z kolektora słonecznego, kominka lub kotła na paliwo stałe, aby można go było wykorzystać wieczorem.

Ponadto instalacje z zasobnikami CWU mają tą przewagę nad ogrzewaczami przepływowymi, że z zasobnika możemy pobierać nawet niewielki strumień ciepłej wody (przykładowo gdy myjemy zęby). Przez ogrzewacz przepływowy musi przepływać znaczny strumień wody, aby ogrzewacz w w ogóle się załączył. Często wiąże się to z niepotrzebnymi stratami energii.

Podobnie, gdy zachodzi konieczność częstego zakręcania i odkręcania ciepłej wody, ogrzewacz przepływowy musi być co chwilę załączany i wyłączany. Wpływa to negatywnie na jego trwałość (wypalanie styków podgrzewacza elektrycznego, zużywanie elementów podgrzewacza gazowego). Tej wady nie ma układ z zasobnikiem CWU - nie ma w nim elementów ulegających szybszemu zużywaniu przez częste pobory wody.

Kolejną zaletą instalacji z zasobnikiem CWU jest możliwość zamontowania tzw. cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Dzięki cyrkulacji ciepła woda może płynąć z kranu od razu pod jego odkręceniu - nie trzeba czekać, aż ciepła woda przepłynie przez całą instalację. Wiąże się to z poprowadzeniem tylko jednej dodatkowej rury do zasobnika CWU i zastosowaniem pompy cyrkulacyjnej.

Użytkownicy często decydują się na podłączenie zasobnika CWU do instalacji centralnego ogrzewania i ładowanie zasobnika za pomocą kotła CO. Zasobnik CWU ma zwykle priorytet nad instalacją CO, to znaczy że jest ładowany w pierwszej kolejności. Dwa przykłady podłączenia zasobnika do instalacji CO przedstawiono poniżej:

1. Podłączenie zasobnika CWU do instalacji CO z jednofunkcyjnym kotłem gazowym.

Schemat instalacji przedstawiony jest poniżej:

[Obrazek: Sterowanie_cwu_01_650px.png]

Zasada działania:
Termostat dwukanałowy IB-Tron 3100HT-2Z mierzy temperaturę wody w zasobniku CWU (czujnik T1) oraz temperaturę powietrza w pomieszczeniu reprezentatywnym (T2). Jeżeli któraś z tych temperatur spadnie poniżej ustawionej dla niej wartości optymalnej, zostaje załączony kocioł gazowy. Jeżeli brakuje ciepła w zasobniku CWU, zawór trójdrogowy IB-Qxx-3 zostaje przełączony na przepływ w kierunku AB-B - ładowanie zasobnika CWU. Jeżeli brakuje ciepła w pomieszczeniu reprezentatywnym, zawór trójdrogowy zostaje przełączony na przepływ w kierunku AB-A. Jeżeli jednocześnie brakuje ciepła w zasobniku i w pomieszczeniu reprezentatywnym, to najpierw zostaje naładowany zasobnik a później załączone centralne ogrzewanie.

2. Podłączenie zasobnika CWU do instalacji z kotłem na paliwo stałe.

[Obrazek: Sterowanie_cwu_02_650px.png]

Zasada działania:
Schemat automatyki z kotłem na paliwo stałe jest nieco bardziej skomplikowany, niż układu z kotłem gazowym. Powodem jest to, że kocioł gazowy jest urządzeniem w pełni sterowalnym (może być załączony lub wyłączony w dowolnej chwili, stara się również utrzymywać stałą temperaturę zasilania), a kocioł na paliwo stałe - nie. Nie można załączyć ładowania zasobnika CWU albo obiegu CO bez sprawdzania, czy pali się w kotle. Dlatego należy zastosować dwa sterowniki IB-Tron 1000HT (jeden dla CWU, drugi dla CO), które mają możliwość sprawdzania, czy pali się w kotle (za pomocą czujników FT).
Analogicznie jak w przypadku instalacji z kotłem gazowym, jeżeli brakuje ciepła w zasobniku CWU, zawór trójdrogowy IB-Qxx-3 zostaje przełączony na przepływ w kierunku AB-B - ładowanie zasobnika CWU. Jeżeli brakuje ciepła w pomieszczeniu reprezentatywnym, zawór trójdrogowy zostaje przełączony na przepływ w kierunku AB-A. Jeżeli jednocześnie brakuje ciepła w zasobniku i w pomieszczeniu reprezentatywnym, to najpierw zostaje naładowany zasobnik a później załączone centralne ogrzewanie. Oczywiście pompa obiegowa zostaje załączona tylko, gdy sterowniki stwierdzą, że pali się w kotle.

Oprócz wskazanych na powyższych schematach sterowników, w skład instalacji elektrycznej wchodzą również elementy drobne, jak przekaźniki, włączniki, wtyczki, gniazda itp.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości